tel. centr. 91 444 1000
Pawła II 22a
Rektorat US

Nr 7-9,2008

W najnowszym numerze "Przeglądu..." piszemy o początkach – roku akademickiego, nowego Wydziału Nauk o Ziemi, o pierwszych krokach doktorantów Wydziału Filologicznego. Temat numeru poświęcamy absolwentom, którzy po opuszczeniu uczelni muszą zacząć nową drogę zawodową. Pośród wywiadów, artykułów – spotkanie z olimpijczykami - Konradem Wasielewskim i Markiem Kolbowiczem, którzy świętują swój sukces, ale i stawiają przed sobą nowe wyzwania. Życzymy sukcesów w nowym roku akademickim!

Nr 4-6,2008

Na przełomie maja i czerwca bieżącego roku poznaliśmy wyniki wyborów władz rektorskich i dziekańskich na Uniwersytecie Szczecińskim. Kadencja będzie trwać o rok dłużej niż dotychczas, a więc cztery lata: od 2008 do 2012 roku. Prezentujemy szczegółowo sylwetki nowo powołanych dziekanów, mając na uwadze fakt, że wyznaczeni na to stanowisko profesorowie w większości będą sprawować tę funkcję na naszej uczelni po raz pierwszy.Droga uczestnika studiów doktoranckich do upragnionego tytułu doktora bywa kręta i wyboista – możemy przeczytać w artykule Quo vadis, doktorancie (s. 23). Obrazują to wnioski z konferencji Studia doktoranckie i doktoraty - próba oceny i sugestie zmiany, które przytacza Aneta Makowska z Rady Samorządu Doktorantów. Wskazują one, iż studenci nie wiedzą, na ilu z nich czeka uczelniany etat, a na polskich uczelniach nie ma jasnej definicji celu i kształtu studiów doktoranckich - nie wiadomo, czy są one przede wszystkim elementem rozwoju uczelni, drogą do wykształcenia młodego uczonego, czy też specjalisty w określonej dziedzinie zawodowej. Do analizy powyższych problemów, a także prezentowania stanowisk w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, kultury i oświaty została powołana Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP). Gospodarzem ostatnich obrad rektorów był Uniwersytet Szczeciński. W numerze znajdą Państwo relację z tego spotkania.

Nr 1-3,2008

W bieżącym roku przypada dziesiąta rocznica uchwalenia ustawy o samorządzie województwa. Temu wydarzeniu, a także kwestiom edukacji i roli, jaką odgrywa Uczelnia w dyskusji o samorządowości poświęcamy aktualny temat numeru.

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić